دانشگاه پچ

دانشگاه پچ (pecs)

مخاطب گرامی این متن براساس کتاب جامع تحصیلات اروپا تالیف مشاورین ارشد سازمان پزشکی نوآوران دانش تهیه شد .

این کتاب با مجوز کتابخانه ملی ایران ثبت و حقوق معنوی آن برای مولف و سازمان پزشکی نوآوران دانش محفوظ است برداشت از آن با درج مرجع رفرنس نام سازمان بلامانع است باتوجه به ثبت حق معنوی استفاده از آن توسط افراد، بدون درج منبع یا نام سازمان به موجب ثبت ملی برای هاست اینترنتی نقض قانون کپی رایت می باشد برداشت از این متن جهت تهیه و کتاب یا جزوه کاملا غیرقانونی بوده و متخلفین تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

دانشگاه پچ مجارستان در یک نگاه

در سال1367 لویی کبیر دانشگاهی را در شهر اسقفی پچ آغاز کرد و در نتیجه یک ادغام چند مرحله ای ، دانشگاه پچ تاسیس شد که به یکی از مشهورترین و معتبرترین مؤسسات دارای نقش پیشرو در آموزش منطقه ای تبدیل شده است.
این دانشگاه دارای 10 دانشکده است که طیف کاملی از آموزش عالی با کیفیت بالا را پوشش می دهد.
شهر تاریخی ، فرهنکی آموزشی پچ مفتخر است قدیمی ترین دانشگاه مجارستان را در خود جای داده است .
دانشگاه پچ یک دانشگاه دولتی و یکی از بزرگترین دانشگاه ها با 22هزار دانشجو می باشد .
دانشکده پزشکی پچ در فهرست دانشکده های پزشکی سازمان جهانی بهداشت قراردارد و توسط هیئت اعتباربخشی مجارستان تایید شده است .
برنامه بین المللی در سال 1984 با 38 دانشجو آغاز شد. تعداد پذیرفته شدگان به تدریج افزایش یافته است و افزایش می یابد. اولین شرکت کنندگان دردوره در سال 1990 فارغ التحصیل شدند . دانش آموزان از 67 کشور در سراسر جهان بودند امروزه هر سال حدود صد دانشجو فارغ التحصیل می شوند و و مدرک M.D., D.M.D., Dr. Pharm دریافت می کنند .
دانشکده پزشکی دانشگاه پچ به دو دسته تقسیم می شود 29 بخش بالینی و 20 بخش دیگر مرتبط با علوم پایه و پیش بالینی پزشکی است .
حدود 800 پزشک و متخصص در بخش های بالینی این دانشگاه مشغول به کارهستند. این دانشگاه میزبان 515 پزشک دارای مدرک PhD می باشد و 91 عضو دارای مدرک دکترای علوم مجارستان هستند .
بیمارستان این دانشگاه ظرفیت 1350 تخت را دارا می باشد . مرکز قلب این دانشگاه بروزترین مرکز در کشور مجارستان می باشد .
دانشکده پزشکی پچ کاملا مجهز به سالن های سخنرانی و سمینار است .
بر طبق استانداردهای اروپا اگرچه هدف اصلی دانشکده پزشکی آموزش علوم و هنر پزشکی است اما پژوهش نیز یکی از موارد مهم و اهداف این دانشگاه می باشد .
بیش از 60 پروژه تحقیقاتی با حمایت آکادمی علوم محارستان و بنیاد ملی تحقیقات مجارستان در حال انجام است و دانشگاه دانشجویان را در این مسیر به شدت تشویق می کند.
دانشگاه پزشکی پچ در سال 11951
دانشگاه پچ

دانشگاه پچ یک دانشگاه بین المللی در یک شهر بین المللی است :

زبان تدریس در این دانشگاه حدودا سی سال است که به زبان انگلیسی و ده سال است که به زبان المانی می باشد دانشگا ه پچ هر ساله میزبان دانشجویان بین المللی از 110 کشور دنیا هستند و شما دارا ی همکلاسی های از کشورهای مختلف نظیر: کرواسی، مغولستان، فلسطین، آذربایجان، ترکیه، آلمان، نروژ، لهستان، نیجریه ، مولداوی ، لاِیوس و چین هستید این دانشگاه زمینه ادامه تحصیل برا ی دانشجویان خود در خارج ازمجارستان را نیز فراهم کرده است . دانشگاه پچ طرف قرارداد با بیش از 500 دانشگاه از سراسر دنیاست و فرصتی برا یتحصیل رایگان در خارج از کشور برا ی دانشجویان فراهم می کند .

خدمات درمانی دانشگاه پچ :

کمک های اولیه و بیمه درمانی برای دانشجویان اروپایی رایگان است برا ی باقی دانشجویان در بعضی بیماری ها باید بیمه پرداخت کنند . کارت اقامت شما در اروپا فقط موارد اورژانس را سرویس می دهد مانند اکسیژن درمانی یا دیالیز اما در موارددیگر باید هزینه پرداخت کنید اگر نیاز به خدماتدرمانی بیشتر داریدبایدبه بیمه های خصوصی مراجعه کنید .
همچنین شما میتوانید از خدمات بیمه TAJ استفاده کنید . شما با مراجعه به Nagy Lajos Király 3 Pecs و همراه بردن یک سری مدارک می توانید از این بیمه استفاده کنید .اگر بورسیه هستین در مجارستان کارت TAJ برای شما رایگان است در غیر اینصورت باید ماهیانه 38250 فورینت برای این بیمه پرداخت کنید.

خوابگاه دانشگاه پچ

به عنوان یک دانشجو باید مکانی را  برای ماندن در پچ پیدا کنید که دو گزینه دارید یا اینکه یک اپارتمان اجاره کنید یا اینکه در خوابگاه بمانید

درمورد خوابگاه دانشگاه پچ : خوابگاههای پچ مراقبت های دایمی دارند ، سیستم امنیتی و اعلان حریق و برنامه نظافت مرتب دارند .

در حال حاضر 5 خوابگاه در پچ وجود دارد با نام های خوابگاه Szántó، خوابگاه Jakabhegyi، Boszorkány خوابگاه، خوابگاه Szalay László و Hunyor.

اما اگر امنیت و اسایش و حریم خصوصی را ترجیح میدهید میتوانید در پچ آپارتمان اجاره کنید موسسه نوآوران دانش برا ی پیدا کردن آپارتمان مناسب در شهر پچ شما را همراهی می کند.

در صورت نیاز به مراقبت پزشکی کجا مراجعه کنید ؟

برای مراجعه به پزشک خانواده/پزشک عمومی (GP). می تواند به:
مرکز بهداشت و بهداشت حرفه ای مرکز بالینی دانشگاه پچ / ‚PTE KK Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés کوزپونت
محل مشاوره: Pécs, Nyár u. 8.
ساعات کار:
دوشنبه: 8:30 تا 11:30 و 12:30 تا 15:00
سه شنبه - چهارشنبه: 8:30 – 15:00
پنجشنبه: 8:00 – 15:00
جمعه: 8:00 تا 12:00 و 13:00

تاریخ شروع کلاس ها

هر سال تحصیلی در مجارستان شامل دوترم می باشد ترم اول از 6 سپتامبر شروع میشودکه به آن ترم پاییزمیگویند تعطیلات پاییز در هفته سوم و چهارم اکتبر است در اولین هفته دسامبر Exam period شروع می شود . ترم بهار از دوشنبه هفته اول فوریه شروع میشود زمان امتحانات تا هفته سوم خرداد ادامه دارد . توجه داشته باشید این تاریخ هادردانشگاههای مختلف متفاوت می تواند باشد.

دریافت کارت اقامت

بعد از رسیدن به مجارستان و شهر پچ باید اولین کاری که می کنید در یافت کارت اقامت هست برای همین موضوع باید به اداره مهاجرت مراجعه کرده و کارت اقامت خود را دریافت کند . قبل از اینکار باید از اداره مهاجرت وقت بگیرد .

ساعات کاری اداره مهاجرت

Monday: 8:00-18:00
Tuesday: 8:00-16:00
Wednesday: CLOSED
Thursday: 8:00-16:00
Friday: 7:30-12:00

مدارک لازم در اداره مهاجرت

1- پاسپورت
2- یک قطعه عکس
3- فرم که باید از وب سایت پر شود
4- گواهی اشتغال به تحصیل
5- قرارداد اجاره یا نامه خوابگاه

با ویزای نوع D که در کنسولگری مجارستان دریافت کرده اید، فقط یک بار می توانید به مجارستان سفر کنید. به مدت 30 روز فقط معتبر است (30 روز با ورود به منطقه شینگن در هر مرز منطقه شنگن شروع می شود)، بنابراین لطفاً شما ترجیحاً در دو هفته اول ورود خود در اسرع وقت به اداره مراجعه کنید. اگر زیر 18 سال سن دارید، شما در مجارستان به یک نماینده قانونی نیاز دارید که اسناد رسمی را امضا کند.

ثبت نام

دانشگاه پچ برای این دوره دوبار در سال ثبت نام دارد . اولین دوره که درماه اکتبر شروع می شود و دوره دوم از ماه ژانویه غاز می شود و اتمام هر دو دوره ماه جون خواهد بود .
هزینه هر دو دوره 8200 دلا رخواهد بود که متقاضی باید 350 یورو بابت هزینه ثبت نام و 200 یورو بابت بررسی مدارک به دانشگاه پرداخت کند.
دروسی که در دوره پیش دانشگاهی دانشگاه پچ می گذرانید شامل : بیولوژی ، بیوفیزیک ، بیوشیمی ، فیزیولوژی است .این دوره برای تمام متقاضیان رشته پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی و رشته های پیراپزشکی یکسان است.
در نظر داشته باشید که چون دوره پریمدیکال پچ مستقیما زیر نظر خود دانشگاه برگزار می شود و از اساتید خود داتشگاه بهره می برد واحد های گذرانده شده در این دوره در دانشگاه پذیرفته می شود نکته بسیار مهم : در صورتی که دوره را با نمرات عالی بگذرانید از امتحان ورودی دانشگاه معاف هستید.

رشته پزشکی در دانشگاه پچ

دانشگاه  پزشکی پچ در لیست دانشگاههای بین المللی قرار دارد .

فهرست دانشکده های پزشکی

مدرک دانشگاه پزشکی پچ مورد تاییددر تمام کشورهای اروپایی ، نروز و سوییس می باشد .

مدرک پزشکی دانشگاه پچ و فارغ التحصیلان این دانشگاه واجد شرایط برای کار کردن در کشور انگلستان هستند . در دانشگاهای امریکا بعد از گذراندنن امتحان USMLE  واجد شرایط کار کردن در این کشور می شوند.

در کشور کانادا بعد از گذراندن امتحان ازمون ارزیابی شورای کانادا MCCE و آزمون صلاحیت شورای پزشکی کانادا MCCQE می توانند درخواست اقامت کرده و طبابت کنند .

دانشگاه پزشکی پچ در مورد رنگ پوست ، نژاد ، مذهب ، جنسیت ، وضعیت تاهل و معلولیت هیچ تبعیضی قائل نمیشود .

در حال حاضر حدود 850 دانشجوی خارجی از کشورهای مختلف در برنامه های 6 ساله MD (پزشکی) و 5 ساله DMD (دندانپزشکی) شرکت می کنند و بیش از 890 نفر قبلاً فارغ التحصیل شده اند. برنامه ها به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شوند و به اندازه کافی جامع هستند که در سطح بین المللی پذیرفته شوند. ​

ثبت  نام در دانشگاه پزشکی پچ

برای ثبت  نام در دانشگاه پزشکی پچ مجارستان باید حتما مدرک دیپلم دبیرستان خود را دریافت کرده باشید، در غیر اینصورت در صورتی  میتوانید ثبت نام کنید که تا قبل از شروع کلاسها این مدرک را ارائه دهید.

دانشگاه به شما توصیه می کند اگر دو سال از مدت زمان اخذ دیپلمتان گذشته است حتما در دوره های پیش دانشگاهی دانشگاه شرکت کنید.

برای ورود به دانشگاه پزشکی پج مجارستان باید پایه قوی در رشته های زیست شناسی و شیمی داشته باشید و برا ی دانشجویان اینترنشنال توصیه شده است که سطح زبان خوبی داشته باشید.

و اما متقاضیانی که دارای مدرک لیسانس مرتبط هستند هم میتوانند با داشتن مدرک زبان در این دانشگاه ثبت نام کنند ودر رشته پزشکی ادامه تحصیل دهند. و حتی دروس سال اول پزشکی مثل شیمی ، زیست شناسی ، بیوفیزیک ، آناتومی ، بافت شناسی و جنین شناسی در صورتی که سیلابس های یکسانی با دانشگاه داشته باشه را میتوانند در دانشگاه نگذرانند و در دانشگاه معادل سازی کنند .

امتحان ورودی دانشگاه پزشکی پچ

دانشجویان متقاضی در کلیه رشته های پزشکی مجارستان ملزم به گذراندن امتحان ورودی هستند. هزینه امتحان برای دانشجویان ایرانی 700 یورو می باشد 

امتحان ورودی دانشگاه پچ مجارستان شامل دو قسمت می باشد : امتحان شفاهی و کتبی . بخاطر کرونا این امتحانات به صورت انلاین هم برگزار می شود.

 امتحان کتبی دانشگاه  پچ به صورت سوالات چند گزینه ای شامل  20 سوال زیست شناسی ، 20 سوال شیمی ، 40 سوال زبان عمومی و 20 سوال هم انگلیسی پزشکی خواهد بود مدت امتحان یک ساعت و چهل دقیقه است امتحان شفاهی دانشگاه پچ مجارستان حدود 20 تا 30 دقیقه توسط یکی از پرفسورهای دانشگاه در مورد سوال های پزشکی خواهد بود.

زمان برگزاری امتحان ورودی

نکته بسیار مهم : امتحان از از اولین چهاشنبه ماه مارچ تا اواسط ماه جولا ی ادامه دارد و دانشجویان باید هزینه امتحان را تا قبل از امتحان پرداخت کنند . دانشجویان باید دو هفته قبل از امتحان ثبت نام کنند.

اگر اینکار را با کمک نماینده انجام دهید شما کمتر در مسیر ثبت نام و امتحان به مشکل بر خواهید خورد.

در نظر داشته باشید شما فقط دوبار می توانید در این امتحان شرکت کنید.

 

شهریه های دانشگاه پزشکی پچ مجارستان

رشته پزشکی یک دوره شش ساله است که شهریه این رشته سالیانه 16750 دلار می باشد یعنی دانشجو ترم اول 9000 دلار و در ترم دوم 7750 دلار

رشته دندانپزشکی یک دوره پنج ساله است که  شهریه سالیانه 17350 دلار می باشد یعنی دانشو برای ترم اول 9300 دلار و برای ترم دوم 8050 دلا رمی باشد

رشته داروسازی در این دانشگاه یک دوره پنج سال است که شهریه سالیانه آن 8400 یورو یعنی دانشجو برای ترم اول 4400 یوروپرداخت می کند و برای ترم دوم 4000 یور پرداخت می کند .

سایر هزینه ها

700 یورو هزینه ثبت نام امتحان

200 یورو هزینه بررس یمدارک

350 یورو هزینه ثبت نام درکالج پیش پزشکی

بین 500 تا 1000دلار هزینه کتاب

این مطلب چقدر برایتان مفید بود؟

0 دیدگاه